nedelja, 24. avgust 2008

Posledice neurja v Letušu

Ni kaj veliko za povedati ob vseh teh dogodkih in neurjih, ki se dogajajo zadnje čase okoli nas. Razen tega, da so nas mnogi opozarjali in nas še opozarjajo o velikih vremenskih spremembah in o problemu globalnega segrevanja. Tako se vse bolj grozljive slike, ki smo jih pred časom lahko spremljali še preko TV zaslonov, pojavljajo kar direktno na naših dvoriščih in zavedati se moramo, da smo sami krivi za vse to in da ne moremo tukaj skoraj da nič narediti. Lahko rečem samo, da se same moči narave niti ne zavedamo in da se bo vsekakor rešila sama iz te krize (kot se je že nekajkrat - ledene dobe, propad dinozavrov, itd.). Kaj lahko storimo mi, kot vsi prebivalci "še" modrega planeta - ne vem. Moj predlog za vse je da poskusimo saj malo varčevati, reciklirati in se vesti osveščeno, čeprav ne bo kaj veliko pomagalo - žal nas je premalo.



Nekaj fotografskih utrinkov razdejanja po neurju:

Stanje na cesti je bilo čisto zimsko












Pokrajina je bila pokrita z veliko količino toče... ...poljščine uničene


Pozdrav

ponedeljek, 18. avgust 2008

Test Honda NT 700 VA DEAUVILLE (ABS)

Deauville je čisti potovalni motor, zasnovan v Hondinem razvojnem oddelku, kjer so veliko pozornosti podali različnim detajlom in dodelanosti tega lepotca. Njegova ozka silhueta se ne dokaže samo na daljših poteh, temveč tudi v ozkih mestnih jedrih je motor odlično vodljiv in stabilen. Za potovalno udobje je seveda najpomembnejši pogonski sklop, ki je sestavljen iz V-2, 2-valjnega, 4-taktnega agregata s 4- ventili na valj, vodno hlajen, 680 cm3 ter kardanskega prenosa na zadnje kolo. Agregat požene v tek 65 KM (48 kW) pri 8000 vrt./min in navora 66 Nm pri 6500 vrt./min, kar po številkah sodeč ni veliko, je pa vsekakor odlično za mirno in sproščeno vožnjo. Poraba tega agregata se giblje pod 5 litri na100km in zaloga 20 litrov prostornine rezervoarja zadošča za skoraj celodnevno vožnjo. Delovanje sklopke in menjalnika s petimi prestavami je naravnost uglašeno in zelo prijetno mehko. Masa praznega motorja je 236 kg in na medosni razdalji 1476mm se prenaša na pnevmatike dimenzij (120/70-17) spredaj in (150/70-17) zadaj, pri zaviranju in ustavljanju pomaga, 2x spredaj (296mm) in1x zadaj (276mm) disku, sistem CBS in ABS, ki sta serijsko vgrajena v modelih 08` dalje.


Za udobje je vsekakor poskrbljeno z velikim sedežem, ki nudi veliko prostora za voznika in sopotnika. V višino pa meri dobrih 805 mm (+/- 15mm). Na motorju sta standardno vgrajena stranska med seboj povezana kovčka s skupno prostornino 50 litrov, kjer lahko shranite tudi šotor. Na zadnjem delu vseeno ostane prostor še za dodaten kovček, tako da vprašanje »Kaj in koliko vzeti s seboj?« ne obstaja, samo da ne bo težje od 197 kg skupaj z vami. Glede na natovorjeno težo je možno nastavljati trdoto zadnjega vzmetenja, tako da vožnja vseeno ostaja mehka in prijetna.





Pregledna in z okroglimi prikazovalniki opremljena armaturna
plošča z vgrajenim potovalnim računalnikom.


Stranski pogled na profil motorja.


Dodelani ob oblikovani detajli.


Vgrajeni kovčki s prostornino 50 litrov.


Srečno in prijetno vožnjo.


LP

Utrinki podvodnega sveta....

Dobrodošli v podvodnem postu...

V naslednjih fotografijah boste videli, kaj sem občudoval in doživljal pod vodo predvsem.
Kot prvo sledi globok vdih, še en preval na gladini in nato hitro v globino...


Zelo hitro, ker je zaloga zraka omejena.


Nekaj male rezerve sicer lahko vzameš s seboj :)

Da prispeš do dna potrebuješ sicer samo nekaj zavesljajev...


...iz fotografskega vidika se pogoji precej poslabšajo s strani svetlobe in umazanosti morja (zato je najprimerneje potapljanje v zgodnjih jutranjih urah, ko je morje še mirno in ni kopalcem ali čolnov).
Na dnu vas čakajo prave zanimivosti in krasote...




Čudovite igre svetlobe.
Tale morska zvezda se je igrala skrivalnice...


Vendar ji ni uspelo pobegniti...


siiiiiirrrrrrrr!!


Ko sem končal fotografiranje se je hitro skrila nazaj, kjer je bila. Jaz pa hitro naprej, iskat še druge zanimivosti.


Srečal sem še enega prijaznega ježka, ki je bil bolj sramežljiv kot soseda zvezda in ni bil razpoložen za poziranje.
Sej je pa lepše postavil tale "Čuvajček", kot sem ga poimenoval, ki se je od svoje skale oddaljiv le toliko da je prišel do mene me pozdravit in nato takoj nazaj, kjer se je počutil varnega.

Bil je pravi pozer...

Ker je zdravo in dobro jutro začeti iz zajtrkom, so seveda vsi morski prebivalci tudi zelo lačni.

Zato kot obiskovalec njihovega sveta se je spodobilo, da sem jim prinesel nekaj zraven. Tako se nisem otresel njihovih pogledov in zasledovanj...

...

"Maš kaj za pod zob"

Nemo je celo našel mene :)

Našel sem še malo večjo morsko ribico.

Počasi je pričelo zmanjkovati zraka in morali smo na površje po nove zaloge.


...
Lepo pozdrav vsem iz morskega dna!

nedelja, 17. avgust 2008

Podvodna torbica DiCaPac...

Kot fotograf se moraš vedno truditi, da poiščeš nenavadne in zanimive motive, ki niso dostopni vsakomur ali niso vsakdanji. Tako sem pred morjem v svojo zbirko dodal še podvodno torbico proizvajalca DiCaPac za fotoaparat Canon IXUS 80IS (za EOS pride drugič, najprej je bil na vrsti poskusni zajček IXUS).


Fotoaparat v podvodni torbici

Tako je bil lahko fotoaparat vseskozi prisoten, kjerkoli sem že bil (sončenje na plaži ali pa veselo potapljanje ter opazovanje ribic in podvodnega sveta). Pretiranih globin sicer nisem raziskoval, ker ima torbica postavljeno mejo tesnosti 5 m pod vodo - naprej na lastno odgovornost. Vseeno se je dalo narediti nekaj zanimivih fotografij.


Sestava torbice je zelo enostavna na prvi pogled, a vseeno učinkovita. Osrednji del je iz prozorne gume, zaščita za objektiv je plastična z gumijastimi tesnili, sistem za zapiranje pa temelji na "zvijanju" in dvojnem ježku.


Vse funkcije so dobro vidne in dostopne.

Sama torbica je precej mehka in tako ne predstavlja težav pri opravljanju z aparatom, tudi ko si pod vodo je gumb za spreminjanje goriščne razdalje (bolje poznan kot "zoom") zlahka dosegljiv in funkcionalen. Na "ekrančku" aparata lahko z lahkoto spremljate dogajanje in iščete kadre, ki bi jih radi posneli. Priporočljivo je fotografiranje in potapljanje v jutranjih ali zgodnih dopoldanskih časih, ko je voda še čista in mirna ter ribe lačne in radovedne!

Vaš fotoaparat je tako zaščiten pred prahom vlago, vodo, peskom,....

Nakupa torbice mi ni niti malo žal in ga zelo priporočam vsem, ki se radi potapljate ali uživate obmorske radosti in bi želeli tako kakšna svoja doživetja deliti še s kom preko fotografije in vse to za zelo ugodno ceno.

LP

sreda, 6. avgust 2008

Off-Road Logatec 2008

Dirkališče


V nedeljo, 03.08.2008, je bila v Logatcu "Golaž" tekma z Off-Road dirkalniki 1:8 (TRUGGY + BUGGY) in 1:6 BAJA. Tekme sem se udeležil kot mehanik Rok-a Bizjaka, ki zelo uspešno tekmuje v seriji Baja v državnem prvenstvu.

Rokova mašinca


Seveda je bila moja poglavitna funkcija držati fotoaparat v rokah in ujeti kakšen zanimiv trenutek lepega dneva, ki je bil prijetno popestren z zanimivimi, predvsem pa atraktivnimi vožnjami v vseh kategorijah. Najprej so svoje motorje ogreli vozniki TRUGGY in BUGGY. Ker je bilo število prijavljenih premalo, da bi imeli dve kategoriji so jih združili. Zaradi tega ja bilo še toliko bolj zanimivo, ker so večji Truggy-ji v primeru prehitevanja kar prepeljali čez manjše Buggy-je.

Pohiti da ne zapelje kdo čez tebe

Kje si Buggy.....


Malo šale, vendar med samo dirko vozniki jemljejo vse resno in gre zares skozi vsak zavoj.

Sledile so seveda še kvalifikacije in potem finale največjih in najmočnejših, kjer ni bilo prostora za napake


Če samo omenim, da je bilo med prvim in drugim v kvalifikacijah samo 0,5s razlike v skupnem času, kje so najboljši prevozili 12 krogov.
Nekaj fotografskih utrinkov z proge...
...
Premagovanje razritega terena ni ovira...
...kaj šele pospeševanje in zavojev
.....zzzzmmmmmm....
Tukaj nekaj časa ne bo trave...
Najbolj spektakularni so tako bili ostri in drzni zavoji....
...številna prehitevanja in ogorčeni dvoboji tako na pisti kot tudi na podestu za daljinskimi opravljalci.

Ter seveda kot zanimivost skoki seveda!

Kot se za dirkanje spodobi pa seveda brez nesreč ne gre. Več se jih zgodi ,bolj je zanimivo in še nihče se na poškoduje (razen kakšen pobiralec, ko po nesreči zagrabi za izpuh).

In tako gre potem malo po strehi...

...pa preko nasprotnikove strehe...


...tudi tukaj so bile izletne cone.


Ob progi so (smo) stali pomagači oziroma bolje rečeno pobiralci, ki smo skrbeli, da so bili vso avtomobili kar se da hitro nazaj na kolesih v primeru nesreče ali prevrnitve in da je dirka potekala brezhibno. Tako, da so lahko avtomobilčki drveli...
...ter kopali in dvigovali prah
Na koncu je sledila podelitev pokalov najboljšim ter seveda obilica golaža

Pred dokončnim odhodom še seveda ena skupinska

LP